Parintele Protopop Ioan Dură, intemeietorul parohiei Arnhem, relateaza istoricul înființării parohiei.:

Ca preot paroh al unicei parohii ortodoxe române din Olanda, în funcţiune timp de ani de zile, şi ca protopop al Olandei şi Flandrei (Belgia flamandă), am constatat, mai ales în ultimii ani, necesitatea înfiinţării de noi parohii în ţara în care îmi desfăşuram activitatea pastorală.

Aşa se face că, după săvârşirea Slujbei de Hram (Sf. Grigorie Teologul) la parohia din Schiedam în ianuarie 2011, am vorbit cu ierarhul nostru, Înalt Prea Sfinţitul Iosif, despre o astfel de necesitate, şi anume, înfiinţarea de noi parohii. În acest sens am expus Înalt Prea Sfinţitului şi motivele înfiinţării urgente de noi parohii, mai ales în Nordul şi Estul Olandei, printre care: a) numărul din ce în ce mai sporit al românilor în acele regiuni ale Olandei; b) distanţa destul de mare de a ajunge la biserica parohiei existente, la Schiedam; c) o mai bună pastoraţie a românilor ortodocşi din această ţară.

Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Iosif a socotit juste cele expuse în vederea înfiinţării de noi parohii şi mi-a dat binecuvântarea să acţionez ca atare.

De la Hram (ianuarie 2011) şi până în cursul lunii mai a aceluiaşi an şi "neţinând seama de timp, oboseală şi cheltuieli", aşa cum am scris, de altfel, Înaltului Iosif, am fost la Arnhem şi la Groningen, unde am contactat credincioşi şi am reuşit, cu ajutorul Domnului, să înfiinţez două parohii; una în Estul Olandei pentru provincia Gelderland, cu hramul "Sfântul Vasile cel Mare" şi "Sfântul Ludger" (sfânt local din secolul al VIII-lea), cu sediu la Arnhem, şi cealaltă în Nordul Olandei, cu hramul "Sfântul Apostol şi Evanghelist Ioan" pentru provinciile Groningen, Friesland şi Drenthe, cu sediu la Groningen.

Membrii fondatori ai ambelor parohii, care constituie nucleul acestora, sunt foşti enoriaşi ai parohiei "Sf. Grigorie Teologul" din Schiedam. Şi tot foştii enoriaşi ai parohiei mele din Schiedam sunt membrii primului Consiliu parohial al celor două noi parohii.

A urmat trimiterea actelor de înfiinţare a celor două parohii şi a statutelor de funcţionare a acestora Înaltului Iosif, spre binecuvântare, aprobare şi recunoaştere a lor sub oblăduirea canonică a Arhiepiscopiei noastre de la Paris. Totodată, am solicitat arhiepiscopului nostru trimiterea de preoţi slujitori la cele două parohii înfiinţate.

La 28 mai 2011 am săvârşit prima Sfântă Slujbă în nou înfiinţata parohie din Estul Olandei, în biserica valonă "Waalse Kerk" din centrul oraşului Arnhem, la care au participat aproximativ 50 de credincioşi. În biserica valonă s-a slujit până în ianuarie 2012, iar de atunci şi până în prezent Sfintele Slujbe sunt săvârşite în capela din azilul de bătrâni, "Huize Kohlmann" (Beekstraat 40 6811 DW Arnhem), aflată la aproximativ 50 de m. de fostul locaş.

Prima Sfântă Slujbă în parohia din Nordul Olandei am săvârşit-o în ziua de 3 septembrie 2011, în capela Centrului cultural "Humanitas" din centrul oraşului Groningen, la care au participat câteva zeci de credincioşi. Aceeaşi capelă serveşte ca loc de slujire şi în 2012.

În ziua de 1 septembrie 2011 - începutul Anului bisericesc - Ierarhul nostru de la Paris a emis Decizia de înfiinţare şi funcţionare pentru fiecare parohie, pe care mi le-a înmânat la 4 septembrie, cu prilejul sărbătoririi Hramului parohiei din Anvers/Antwerpen.

Tot ierarhul nostru mă asigura la 4 septembrie 2011 că va desemna, în curând, un preot slujitor pentru ambele parohii înfiinţate, ceea ce a şi făcut, peste puţin timp, prin numirea părintelui Costel Ionaşcu. Pentru ca luni 31 octombrie 2011, în biserica catedrală "Sfântul Nicolae" din Bruxelles, să-mi fie prezentat părintele Costel Ionaşcu, căruia i-am împărtasit, cu dragoste frăţească în Domnul, din experienţa mea pastorală în Olanda.

Câteva zile mai târziu, cu ocazia vizitei noastre făcute Î. P. S. Iosif, la Paris, în ziua de 3 noiembrie 2011, am primit de la Înalt Prea Sfinţitul Iosif Sfintele Antimise pentru cele două parohii, pe care le-am înmânat noului preot. Şi, astfel, din noiembrie 2011, părintele Costel Ionascu a început slujirea în ambele parohii din Olanda, la Arnhem şi Groningen.

Pr. Prof.Dr. Ioan Dură
noiembrie 2011